Menu

Materiály

AEROSÓL

Aerosól je heterogénna zmes malých pevných (dym) alebo kvapalných častíc (hmla) v plyne. Rozptýlené častice majú veľkosti od 10 nm do 100 μm, čo zodpovedá zhlukom niekoľkých molekúl až časticiam takým hmotným, že už nemôžu jednoducho poletovať v atmosfére.

AKTÍVNE UHLIE

Aktívne uhlie je produkt vyrábaný z uhlia, dreva alebo kokosových orechov, má pórovitú štruktúru, veľký vnútorný povrch (400-1 500 m2/g) a môže adsorbovať široké spektrum látok.

BAVLNA

Bavlna je mäkké textilné vlákno skladajúce sa z takmer čistej celulózy. Odevy vyrobené z bavlneného vlákna sú pohodlné, ľahko sa udržiavajú, majú vysokú vsiakavosť a trvanlivosť, dobrú pevnosť v ťahu (245–373 mN/tex) a v odere.

BEZMEMBRÁNOVÝ SoftShell – dvojvrstvový laminát

Bezmembránový SoftShell sa skladá z 2 vrstiev: hustá nylonová a polyesterová tkanina (pozri Membránový SoftShell), prostrednú vrstvu netvorí membrána, ale samotný spájací materiál jednotlivých vrstiev, ktorý po spracovaní tvorí perforovaný celok.

CORDURA®

Cordura je registrovaný názov pre Nylon 66, je to jedna z najpevnejších látok, extrémne odolná proti oderu a prepichnutiu, vlákna sú povrstvené polyuretánom a ošetrené pre maximálnu vodeodpudivosť. Tento materiál je vhodný pre výrobu odevov a vybavenia pre poľovníkov, ruksakov, batožiny, cyklistickej obuvi alebo zimných športových a pracovných odevov.

CVOK/PATENTKA

Cvok alebo patentka je druh zapínania odevov, je to cvoček, kde sa dve protiľahlé strany do seba zacvaknú.

EVA

Etylénvinylacetát je ľahký penový materiál, podľa obsahu vinylacetátu sa mení jeho charakter a vlastnosti. Výrobky z EVA sú pevné, odolné proti nárazom a mechanickému opotrebeniu, majú chemickú stálosť a veľkú tepelnú odolnosť od -40 °C do +160 °C.

FFP

FFP nasledované číslom označuje úroveň výkonnosti masky a zodpovedá norme ČSN EN 149.

FLEECE

Fleece je ľahký priedušný syntetický materiál vyrábaný zo 100 % polyesteru spracovaného do točeného vlákna (možno použiť aj recyklované PET fľaše), povrch je upravený kefou do vlasu.Tento materiál neabsorbuje vlhkosť a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti za sucha aj mokra. Pridaním ďalších materiálov získava fleece nové vlastnosti ako pružnosť alebo odolnosť proti vetru a vode.

HMOTNOSTNÁ KONCENTRÁCIA

Hmotnostná koncentrácia je vyjadrením hmotnostného pomeru množstva určitej látky v celkovom množstve.

KEVLAR®

Kevlar je syntetické para-amidové ľahké a pevné vlákno zaraďované medzi plasty vytvrditeľné teplom. Materiály s vláknom Kevlar sú pružné, odolné proti prerezaniu a vysokým teplotám.

LATEX

Latex je biela tekutina vznikajúca v mliečniciach niektorých rastlín (napr. strom kaučukovník), ktorá na vzduchu rýchlo zasychá, tiež sa môže vyrábať synteticky. Latex sa používa ako surovina pre výrobu prírodnej gumy, latexového oblečenia (vrátane pracovných rukavíc), pneumatík, tesnenia, hadíc, kondómov atď.

LEPENÉ ŠVY

Lepené švy sú predpokladom nepremokavosti, ide o natavené plastové pásiky na švíkoch z vnútornej strany, kde by šitím narušený materiál premokal.

MANŽETA

Manžeta je upravený pruh odevného materiálu, zvyčajne tkaniny alebo pleteniny, zhotovený prehnutím alebo našitím tak, že obopína určitú časť tela. Najčastejšie sa používa na zakončenie dolného kraja rukávov košieľ, blúzok, búnd alebo nohavíc. Slúži tiež na spevnenie časti odevu, umožňuje zúženie otvoru na odeve, ľahké zapínanie, ale je aj ozdobným prvkom. Poznáme viacero druhov manžiet.

NÁPRSENKA

Náprsenka je časť odevu alebo odevný doplnok slúžiaci na zakrytie predného dielu odevu. Je súčasťou pracovných nohavíc, zástery alebo pánskej spoločenskej košele.

MEMBRÁNOVÝ SoftShell – trojvrstvový laminát

Membránový SoftShell sa skladá z 3 vrstiev: hustá nylonová tkanina s hlbokou impregnáciou (DRW, TORAY Kudos XR, DryKeep a pod.), membrána (Gore Windstopper, PONTETORTO NoWind atd.) a polyesterová pletenina (PES, mikrofleece v rôznych gramážach).

MEMBRÁNOVÝ VENTIL

Membránové ventily sa používajú v konštrukciách dýchacích prístrojov a respirátorov.

NEOPRÉN

Neoprén je pružná syntetická guma vyrobená z polychlóroprénového kaučuku a používa sa na výrobu ochranných oblekov napr. pre potápanie, windsurfing, jachting a ďalšie vodné športy. Má dobré fyzikálne mechanické vlastnosti, guma zo zmesi CR – polychloroprén (neoprén) je odolná voči tukom a olejom, kyselinám a zásadám, starnutiu aj atmosférickým vplyvom.

NEPREMOKAVOSŤ

Nepremokavosť je schopnosť materiálu odolávať prieniku vody zvonku, udáva sa ako výška vodného stĺpca, pri ktorej tkanina prepustí prvé kvapky vody – čím vyšší vodný stĺpec, tým väčšia nepremokavosť. Predpokladom nepremokavosti sú lepené švy.

NOMEX®

Nomex je syntetické aramidové (ARomatický polyAMID) ohňu a žiaruvzdorné vlákno obsahujúce minimálne 5 % Kevlaru a patentované antistatické vlákna. Odevy s obsahom tohto vlákna sú navyše odolné proti oderu, priemyslovým olejom, rozpúšťadlám a chemikáliám a nestrácajú vlastnú vlhkosť ani vo veľmi suchom prostredí. Materiál Nomex je vhodný najmä na výrobu odevov pre hasičov.

NPK-P

Najvyššia prípustná koncentrácia nebezpečných látok v pracovnom prostredí.

NR

Skratka pre znovu nepoužiteľné.

OOPP

Skratka pre osobné ochranné pracovné pomôcky.

OVERAL

Overal je druh pracovného odevu (kombinéza), kedy spodná (nohavice) i vrchná časť (bluzón) sú spojené dohromady.

PODOŠVA

Podošva je spodná časť obuvi, ku ktorej je z vonkajšej strany pripevnená podrážka. Môže sa skladať z niekoľkých vrstiev, je vyrobená zo syntetických materiálov a pri niektorých typoch ochrannej pracovnej obuvi môže byť vstrekovaná.

PODRÁŽKA

Podrážka je plát pripevnený na podošvu, ktorý je v priamom styku so zemou. Vyrába sa z rôznych materiálov (polyuretán, guma alebo koža).

POLOKOŠEĽA

Polokošeľa je tričko s krátkym rukávom a golierikom.

POLYESTER (PES)

Polyester je polymérové syntetické vlákno odolné poveternostným vplyvom a mikroorganizmom, rýchlo schne a vyrába sa z ropy. Existuje niekoľko typov polyesterových vlákien, ktoré sa líšia použitou technológiou pri výrobe a zároveň aj vlastnosťami. Odevy z polyesteru sú ľahké, menej krčivé, pevné a trvanlivé.

POLYKARBONÁT

Polykarbonáty patria medzi termoplastické polyméry, čiže termoplasty. Ľahko sa spracovávajú napr. vstrekovaním alebo lisovaním za tepla, sú odolné proti teplu, nárazu a majú dobré optické vlastnosti.

POLYURETAN (PU alebo PUR)

Polyuretán je elastický polymér vhodný na výrobu textilných vlákien (športové kombinézy pre plavcov, plachiet a pod.), lepidiel a pružných pien. Materiály z neho sú ľahké, pevné a pružné.

PRIEDUŠNOSŤ (paropriepustnosť)

Priedušnosť je schopnosť materiálu prepúšťať vodné pary produkované ľudským telom von, udáva sa väčšinou v gramoch pary, ktoré sa môžu odpariť cez m2 látky v priebehu 24 hodín. Priedušnosti výrazne napomáha odvetrávanie napr. vetracími otvormi v podpazuší alebo na chrbte. Priepustnosť vodných pár membrány je určená podľa metódy, pri ktorej sú simulované reálne poveternostné podmienky (teplota vody 30 °C, teplota vzduchu 21 °C, relatívna vlhkosť 60 %, rýchlosť vetra 2 m/s).

PVC

Polyvinylchlorid (PVC) je široko používaná umelá hmota, vyrába sa polymerizáciou vinylchloridu (prchavý, jemne sladkastý plyn) a od väčšiny bežných plastov sa líši obsahom chlóru.

REFLEXNÉ DOPLNKY A ODEVY

Reflexné môžu byť buď celé odevy alebo ich komponenty (pásiky), ktoré sú dobre viditeľné aj pri zníženej viditeľnosti, väčšinou obsahujú mikroskopické sklenené guľôčky, ktoré odrážajú svetlo.

RESPIRÁTOR

Respirátor sa používa na ochranu dýchacích ciest pred vdýchnutím tuhých toxických aj netoxických častíc a aerosólov, dymov, hmiel a pod. Dodáva sa s/alebo bez ventilu.

SIO-COOL

je multifunkčné vlákno kombinujúce antimikrobiálne vlastnosti s dezodoračnými funkciami. Materiál s vláknom Sio-Cool je zložený z mäkkej bavlny a chladivého a ľahko sa udržiavajúceho polyesteru, odevy z tohto materiálu sa pohodlne nosia a dodávajú pocit sviežosti.

SOFTSHELL

SoftShell je špeciálne priedušný rýchlo schnúci a vetru, dažďu i snehu odolný materiál poskytujúci tepelnú izoláciu. Oblečenie z materiálu SoftShell je vhodné pre celodenné aktivity pri chladnejšom, suchom a relatívne stabilnom počasí.

SPANDEX®

Spandex je syntetické polymerické vlákno, známe tiež ako Elastan alebo Lycra, používané pri výrobe odevov ako náhrada za ťažšiu gumu, vždy sa miesi s prírodnými materiálmi (bavlna,vlna alebo hodváb), má vynikajúcu elasticitu, odevy z materiálu s týmto vláknom sú pevné,pohodlné, odolné oderu a nekrčivé.

THINSULATE

Thinsulate je tenké syntetické tepelnoizolačné mikrovlákno spoločnosti 3M so štruktúrou prachového peria. Oblečenie s vláknom Thinsulate izoluje teplo i vo vlhkom prostredí, zachytáva vzduch a odráža telesné teplo.

TUŽINKA

Tužinka je bezpečnostná výstuha špičky obuvi vyrobená buď z kovu alebo plastu (kompozitného).

VLOŽKA

Vložka je samostatne odstrihnutá alebo zhotovená časť odevu a umiestená medzi vrchným a spodným materiálom, aby v určitom mieste získal pružnosť, výplnkovú modelovanosť alebo väčšiu hrejivosť.

VODNÝ STĹPEC

Vodný stĺpec je údaj v mm, ktorým sa vyjadruje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody bez toho, aby premokol. Čím je daná hodnota vyššia, tým je materiál odolnejší voči premoknutiu. Stupeň odolnosti proti tlaku vody sa meria tak, že sa na materiál priloží sklenený valec s priemerom 10 cm naplnený vodou. Voda vo valci pôsobí na materiál a prienik prvých troch kvapiek určí hodnotu, ktorá sa uvádza na výrobkoch.

VRECKO

Vrecko je váčik všitý alebo inak vytvorený na odeve, určený na uschovanie predmetov alebo na ozdobu. Pri jednotlivých vreckách je názvoslovne dôležitý okraj vrecka, ktorý predstavuje jednu stranu otvoru vrecka siahajúcu od jedného kútika vrecka po druhý. Vrecká delíme do skupín podľa umiestenia (vonkajšie, vnútorné), polohy na odeve (bočné, zadné, predné, náprsné a ďalšie), sklonu otvoru (priečne, šikmé, pozdĺžne) a technologického spôsobu zhotovenia (nakladané – hladké, členené, pätkové atď.).

ZAPÍNANIE

Zapínanie je úprava odevu vypracovaná na prechodné spojenie protiľahlých častí výrobku pomocou určitého zapínadla. Konkrétne zapínanie sa odvodzuje od názvu zapínadla, rozlišuje sa zapínanie gombíkové, zipsové, viazačkové, sponkové a na stuhový uzáver (pásiky na suchý zips).

MATERIÁLY


PLETENINY JEDNOLÍCNE HLADKÉ

Pique (100% bavlna, 65 % bavlna / 35 % polyester)
Záťažná vzorovaná pletenina s plastickým geometrickým vzorom. Obojlícna väzba je doplnená podkladanou niťou, ktorá jej zaručuje malú rozťažnosť do šírky. Výrobky sú vhodné na potlač aj výšivku. Tovar je vyrábaný v rôznych plošných hmotnostiach (170 – 220 g/m2).
Príklad použitia: 203 Pique Polo 200 pánska, 210 pique polo 200 dámska, Polokošeľa pánska Cotton

TKANINY

Tkanina vzniká kolmým previazaním 2 a viac sústav nití. Základnou väzbou je plátno, keper a atlas

Plátno (100% počesaná bavlna, 100% polyester, 100% polyamid)
Plátnová väzba tkaniny je pevná, pravidelne sa opakujúca väzba. Nevytvára vzor, je hladká a vhodná na potlač aj výšivku. Väzné nite môžu byť aj zosilnené, potom sa táto tkanina nazýva Oxford a jej vlastnosti môžete vyskúšať pri našich dámskych blúzkach. Tovar je vyrábaný z kvalitnej česanej alebo brúsenej bavlny, polyesteru alebo polyamidu.
Príklad použitia: klobúčiky, tašky, košele

Keper (100% počesaná bavlna, 65 % bavlna / 35 % polyester)
Keprová väzba tkaniny sa vyznačuje šikmým riadkovaním, ktoré sa pravidelne opakuje. Tkanina v keprovej väzbe je voľnejšia, hrejivejšia, mäkšia a pružnejšia pri spracovaní než plátno, vhodná pre potlač aj výšivku. Tovar je vyrábaný z kvalitnej česanej alebo brúsenej bavlny alebo zo zmesi s polyester
Príklad použitia: šiltovky, klobúčiky, šilty
Froté (100% počesaná bavlna)

Slučková tkanina z kvalitnej bavlny (350- 450 g/m2), veľmi mäkká na dotyk, savá a s pevnými slučkami na oboch stranách.
Príklad použitia: ručník, osušky, župan

PLETENINY JEDNOLÍCNE HLADKÉ

Single Jersey (100% bavlna)
Jemná záťažná pletenina s charakteristickými stromečkovitými stĺpikmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba sa vyznačuje ťažnosťou, mäkkosťou a ľahkou párateľnosťou. Priadza použitá na spracovanie pleteniny má vplyv na výslednú kvalitu tovaru. Výrobky Adler sú zhotovené z kvalitnej prstencovo dopriadanej priadze. Materiál je veľmi vhodný na potlač a výšivku. Tovar je vyrábaný v rôznych plošných hmotnostiach (145 – 200 g/m2).
Príklad použitia: tričko Classic 160, V-neck 160,Heavy 200, Heavy V-neck 200, Colormix 200,
Unisex Long sleeve 180,

PLETENINY JEDNOLÍCNE VZOROVANÉ

Výplnok (100% bavlna, 95 % bavlna / 5 % elastan, 65 % bavlna / 35 % polyester, 100% polyester)
Záťažná pletenina s charakteristickými stromečkovitými stĺpikmi na lícnej strane a oblúčikmi na rubovej strane. Väzba je doplnená výplnkovou niťou, ktorá je vedená po rubovej strane pleteniny. Pridaná niť zvyšuje absorbčnú schopnosť a objem pleteniny a zvyšuje jej pevnosť. Výplnkové pleteniny s objemnými a mäkkými niťami sa pre zvýšenie tepelnej izolácie počesávajú. Výrobky sú vhodné na potlač aj výšivku. Tovar je vyrábaný v rôznych plošných hmotnostiach (280 – 320 g/m2).
Príklad použitia: výplnok: Mikina dámska Viva

Fleece (100% polyester)

Záťažná pletenina charakteristická husto počesaným mäkkým povrchom s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami za každého počasia. Dokáže absorbovať pot a bráni prieniku vetra. Výrobky sú vhodné na výšivku či vypaľovanie laserom. Tovar je vyrábaný v rôznych plošných hmotnostiach (280 – 360 g/m2).
Príklad použitia: Fleece Vest Next, Fleece Jacket 280 dámsky, Fleece Jacket 280 pánsky

PLETENINY OBOJLÍCNE HLADKÉ

Interlok (100% počesaná bavlna)

Interlocková väzba je tvorená dvomi obojlícnymi pleteninami 1:1, ktoré sú zasadené proti sebe. Vyznačuje sa menšou ťažnosťou a väčšou plnosťou. Hustota materiálu umožňuje dosiahnuť veľmi hladký povrch, ktorý je vynikajúci na potlač aj výšivku. Tento materiál kombinuje komfort, kvalitu a perfektné úžitkové vlastnosti. Tovar je vyrábaný v plošných hmotnostiach 150 g/m2.
Príklad použitia: Tričko unisex FANTASY

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať